Človek mieni, život mení, no sny si plniť treba

Autor: Martina Trginová | 21.4.2016 o 12:19 | Karma článku: 5,97 | Prečítané:  1733x

Po takmer štyroch rokoch dokončujem cestu, ktorú mi kvôli žltačke typu E chytenej v Indii a mesiac liečenej na Srí Lanke nebolo dopriate uskutočniť skôr. 

Keď nám však letuška oznámila, že nemáme dostatok paliva a preto sa musíme vrátiť naspäť do Dháky, na moment som zapochybovala, či ma ten Nepál vôbec chce prijať. Nad Káthmandú zúrila šialená búrka a pilot po hodine krúženia nad letiskom, len márne čakal na povolenie na pristátie. A tak ma o hodinu z výšky opäť vítali nielen ryžové polia, ale i preľudnená džungľa Bangladéšu.

Letušky bangladéšskych aeroliniek Biman s noblesou a profesionalitou zvládali tých menej trpezlivých pasažierov. Nie každý chcel pochopiť. že sú veci, ktoré jednoducho nezmeníme a musíme sa im len prispôsobiť. Našou voľbou však ostáva spôsob, akým sa k danej veci postavíme. Chcete sa rozčuľovať? Nech sa páči, no neosoží to ani vám, ani nikomu okolo a už tobôž to nepomôže vyriešiť situáciu. Vďaka vašim nervom sa rozhodne nevyjasní, ani samo nedotankuje lietadlo. Niekedy treba veci prijať také aké sú a nesnažiť sa proti nim všemožne bojovať. Šetrí to energiu a oni sa časom vyriešia beztak samé.

V ten deň tomu nebolo inak. Poobede nás všetkých opäť nahnali do lietadla s už plnou nádržou. Nechýbali ani zásoby jedla na "reparát" letu Dháka - Káthmandú. Väčšina pasažierov spala, čakanie nás unavilo. No ja som s nemým úžasom sledovala blesky nad Himalájami. Aká mocná dokáže byť príroda. A akí bezmocní sme v porovnaní s ňou. Pristaneme vôbec?

V neskorý večer sme už stáli na Nepálskej zemi a spolu s ostatnými z iných letov a osudom podobným tomu nášmu, čakali v rade na víza a batožinu. Vzduch bol presiaknutý odľahčenou atmosférou. Teraz sa už všetci usmievali a žartovali, celí šťastní, že sme bezpečne pristáli. Zrejme dodatočne pochopili...

"Tak predsalen ma Nepál prijal," hovorím si s úsmevom na tvári, zatiaľ čo kupujem miestnu SIMku a z bankomatu ťahám rupie. S otvorenou mysľou kráčam naproti taxikárovi s milými očami. "Welcome to Nepal Madam," vraví, zatiaľ čo do kufra nakladá batožinu. Veru veru, tak predsa som sa dočkala. Hlboký nádych (alebo vzhľadom na znečistenie v údolí Káthmandú skôr nádych čiastočný) a hor sa za dokončením započatého dobrodružstva. 

Snáď už aj pre mňa nadišiel ten správny čas na spoznanie tohto hornatého kúska planéty, kde sa zem s neprestajnou intenzitou formuje dodnes. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?