Človek drahokam

Autor: Martina Trginová | 16.3.2016 o 16:36 | Karma článku: 6,88 | Prečítané:  705x

"Ako sa dnes máš Vinod?", pýtam sa ho, zatiaľ čo v kuchyni zalievam jazmínový tulsi čaj. " Ale viete Madam, tak ako každý deň", usmeje sa. Z jeho slov však cítim smútok. 

Vinod pracuje ako  "dievča pre všetko" v hoteli v Rišikéši, kde som ubytovaná. Jeho mesačná mzda nepresiahne 70 EUR. Je však rád, že aspoň nejakú má. V Indii s týmto platom rozhodne nie je sám. 

Napriek všetkému však z neho sála pokoj a snaha radovať sa zo života aj napriek každodennému stereotypu. Je neskutočné úctivý, s dávkou pokory. 

Jeho oči sú úprimné a živé aj napriek neľahkej životnej situácii. Jeho žena s dvoma malými synmi (6 a 9 rokov) žije vo vysokohorskej dedinke vzdialenej 200 km. "A to ti nie je za nimi smutno?", pýtam sa, akoby mi odpoveď nebola už vopred jasná. "Áno Madam, je a veľmi, ale v dedine by som nenašiel prácu. Tu mám aspoň ubytovanie a stravu zadarmo a zarobené peniaze tak môžem posielať rodine. Deti už chodia do školy!" Tentokrát namiesto smútku cítiť z jeho slov hrdosť rodiča. "Každý deň im volám. Keď chcem počuť aj deti zavolám cez deň, no keď sa chcem vkľude porozprávať s manželkou, zavolám po 10tej, vtedy už deti spia", potmehútsky sa usmeje. Vinod sa ženil 6.12.2006. Vtedy mal 27 rokov.

"Viete Madam", hovorí mi "práca nie je dobrá, veľa práce a zlé peniaze". Chápem a súcitím s ním. Ako by som mu len mohla pomôcť? Zažil si už prácu v džugli najväčšieho a od roku 2014 už aj najľudnatejšieho mesta Indie - Dillí. 15 rokov. Sám hovorí, že robil už takmer všetko, čo hneď potvrdzuje vymenovaním dlhého zoznamu. Lenivý teda nie je a záber jeho skúseností je naozaj široký. Okrem toho prežiť niekde, kde sú ľudia pomerne arogantní a kde peniaze vládnu ľuďmi 15 rokov je pre mňa neuveriteľne dlhá doba. O to viac, keď si predstavím, koľko námahy ho muselo stáť nestratiť čistotu svojho vnútorného ja, nezatrpknúť a uchovať tú dobrotivú iskru v očiach, ktorá ma vždy pohladí.

Je streda a ja opäť pracujem na streche nášho hotela. Je tu nádherný výhľad, denné svetlo, pokoj a dobrý internet. Ideálne miesto pre produktivitu v 21. storočí. A síce je len polovica Marca, čo tu na severe vnímajú ešte ako záver zimného obdobia, dnes je akosi teplejšie. Pokúšam sa zapnúť ventilátor no nefunguje. Zrejme výpadok elektriny, typické... a už sa vyzliekam do trička na ramienka. Som tu sama, takže to nebude nikomu prekážať. V Indii by som si to inak nedovolila. Asi o pol hodinu ma príde pozrieť Vinod. "Ako sa máte Madam?", pýta sa s úsmevom na tvári. "Celkom fajn, akurát mi je trochu teplo, ventilátor nefunguje". Podíde bližšie, stlačí vypínač a... ZÁZRAK! Ventilátor sa v momente roztočí. "Wow, Vinod, ty si kúzelník!"

"Ale kdeže Madam, žiadny kúzelník. Ono je to v živote tak, že keď po niečom túžite hľadáte tu i tam, všade navôkol a pritom máte to pravé šťastie vo vlastných rukách, ukryté v sebe, rovno pod nosom."

Ostala som sedieť ako obarená. Síce jeho odpoveď znela akoby vytrhnutá z kontextu, no odkaz, ktorý mi odovzdal ma nechal ponorenú v myšlienkach ešte dobrých pár minút. Život nás vskutku neustále učí, je len na nás nakoľko sme pripravení, či otvorení počúvať a prijímať dané lekcie.

Ďakujem Vinod a prajem ti veľa šťastia, snáď sa ti čoskoro podarí zvítať sa so svojou milovanou rodinou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?