Človek drahokam

Autor: Martina Trginová | 16.3.2016 o 16:36 | Karma článku: 6,88 | Prečítané:  682x

"Ako sa dnes máš Vinod?", pýtam sa ho, zatiaľ čo v kuchyni zalievam jazmínový tulsi čaj. " Ale viete Madam, tak ako každý deň", usmeje sa. Z jeho slov však cítim smútok. 

Vinod pracuje ako  "dievča pre všetko" v hoteli v Rišikéši, kde som ubytovaná. Jeho mesačná mzda nepresiahne 70 EUR. Je však rád, že aspoň nejakú má. V Indii s týmto platom rozhodne nie je sám. 

Napriek všetkému však z neho sála pokoj a snaha radovať sa zo života aj napriek každodennému stereotypu. Je neskutočné úctivý, s dávkou pokory. 

Jeho oči sú úprimné a živé aj napriek neľahkej životnej situácii. Jeho žena s dvoma malými synmi (6 a 9 rokov) žije vo vysokohorskej dedinke vzdialenej 200 km. "A to ti nie je za nimi smutno?", pýtam sa, akoby mi odpoveď nebola už vopred jasná. "Áno Madam, je a veľmi, ale v dedine by som nenašiel prácu. Tu mám aspoň ubytovanie a stravu zadarmo a zarobené peniaze tak môžem posielať rodine. Deti už chodia do školy!" Tentokrát namiesto smútku cítiť z jeho slov hrdosť rodiča. "Každý deň im volám. Keď chcem počuť aj deti zavolám cez deň, no keď sa chcem vkľude porozprávať s manželkou, zavolám po 10tej, vtedy už deti spia", potmehútsky sa usmeje. Vinod sa ženil 6.12.2006. Vtedy mal 27 rokov.

"Viete Madam", hovorí mi "práca nie je dobrá, veľa práce a zlé peniaze". Chápem a súcitím s ním. Ako by som mu len mohla pomôcť? Zažil si už prácu v džugli najväčšieho a od roku 2014 už aj najľudnatejšieho mesta Indie - Dillí. 15 rokov. Sám hovorí, že robil už takmer všetko, čo hneď potvrdzuje vymenovaním dlhého zoznamu. Lenivý teda nie je a záber jeho skúseností je naozaj široký. Okrem toho prežiť niekde, kde sú ľudia pomerne arogantní a kde peniaze vládnu ľuďmi 15 rokov je pre mňa neuveriteľne dlhá doba. O to viac, keď si predstavím, koľko námahy ho muselo stáť nestratiť čistotu svojho vnútorného ja, nezatrpknúť a uchovať tú dobrotivú iskru v očiach, ktorá ma vždy pohladí.

Je streda a ja opäť pracujem na streche nášho hotela. Je tu nádherný výhľad, denné svetlo, pokoj a dobrý internet. Ideálne miesto pre produktivitu v 21. storočí. A síce je len polovica Marca, čo tu na severe vnímajú ešte ako záver zimného obdobia, dnes je akosi teplejšie. Pokúšam sa zapnúť ventilátor no nefunguje. Zrejme výpadok elektriny, typické... a už sa vyzliekam do trička na ramienka. Som tu sama, takže to nebude nikomu prekážať. V Indii by som si to inak nedovolila. Asi o pol hodinu ma príde pozrieť Vinod. "Ako sa máte Madam?", pýta sa s úsmevom na tvári. "Celkom fajn, akurát mi je trochu teplo, ventilátor nefunguje". Podíde bližšie, stlačí vypínač a... ZÁZRAK! Ventilátor sa v momente roztočí. "Wow, Vinod, ty si kúzelník!"

"Ale kdeže Madam, žiadny kúzelník. Ono je to v živote tak, že keď po niečom túžite hľadáte tu i tam, všade navôkol a pritom máte to pravé šťastie vo vlastných rukách, ukryté v sebe, rovno pod nosom."

Ostala som sedieť ako obarená. Síce jeho odpoveď znela akoby vytrhnutá z kontextu, no odkaz, ktorý mi odovzdal ma nechal ponorenú v myšlienkach ešte dobrých pár minút. Život nás vskutku neustále učí, je len na nás nakoľko sme pripravení, či otvorení počúvať a prijímať dané lekcie.

Ďakujem Vinod a prajem ti veľa šťastia, snáď sa ti čoskoro podarí zvítať sa so svojou milovanou rodinou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

PLUS

Ako pred sto rokmi vysvetľovali príchod tabaku do Európy

Ako sa tabak (dohán) dostal do Európy a ako sa ujalo fajčenie?


Už ste čítali?