Nikdy nekončiaci príbeh

Autor: Martina Trginová | 23.9.2012 o 17:09 | Karma článku: 8,29 | Prečítané:  1083x

V období, keď dni sú neznesiteľne horúce a vzduch tak ťažký, že praobyčajné dýchanie spôsobuje problémy, nie je nič lepšie ako osviežujúci pohár mango džúsu zmiešaného s topiacimi sa kockami ľadu. Dúšok po dúšku vaša koža zabúda na kúdole suchého čierneho prachu víriaceho sa všade navôkol. Vďaka jeho prenikavo oranžovej farbe, sa vaše oči stávajú aspoň na moment slepé voči špinavým uliciam pokrytých bordelom a kravskými lajnami. Ani nos už viac nie je plný dotieravého smradu spotených tiel; upokojuje ho ľahká vôňa exotického ovocia. A tá chuť! Až cítite ako vám energia v tele rastie nepriamo úmerne klesajúcej hladine konzistentnej tekutiny v pohári. Pravá osviežujúca úľava v tejto šialenej džungli bez pravidiel.

Život tu je len sťažka sladký ako Gulaab Jamoon môže byť. Mäkká guľôčka namočená v hustom a lepkavom sirupe, na ktorú sa zbiehajú slinky, len čo ju zbatáte. Ľudia tu majú málokedy na výber. Sú jednoducho narodení do určitých podmienok a kást, ktoré akosi prirodzene predurčujú ich budúcnosť. Rozličné tváre, odlišné náboženstvá, zvyky a tradície, no jeden národ.

Na tak rozmanitom subkontinente možno nájsť milión chutí, líšiacich sa v súvislosti s danou oblasťou. Chute rozprávajúce vlastné príbehy. Existuje len jedno pravidlo, spoločné pre každú oblasť, ktoré za žiadnych okolností neostáva porušené. Všetkého musí byť príliš. Zážitok tak silný až ho cítiť pri koreni nosa. Samosa extrémne štipľavá, rovnako ako ženy danej kultúry. Kokosové Barfee tak sladké, ako široký a úprimný úsmev dieťaťa, čo ste práve stretli na ulici. Kyslá chuť bieleho jogurtu s grapefruitom nie horkejším, než každodenný život plný bojov o existenciu. Nikde inde nie je ľudská bytosť schopná okúsiť pocity s takou silou a dopadom, ako práve tu.

Čo je to za krajinu, kde jedni sú pupkatí, zatiaľ čo iní mrú hladom? Krajina plná horkosti, nezabúdajúca na omamnú príchuť maličkostí, ktoré robia bytie znesiteľnejším? Kto je tou sofistikovanou dámou, po ktorej objavovaní priam prahnem?

India, krajina neuveriteľných kontrastov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?