Palov príbeh, Sikkim, India

Autor: Martina Trginová | 25.6.2012 o 20:50 | (upravené 26.6.2012 o 10:10) Karma článku: 11,33 | Prečítané:  720x

Pohľad do jeho očí tak čistých a hlbokých. Jeden postačí na to, aby človek pochopil, že tento muž si prežil mnoho. Zračia sa v nich všetky emócie života. Smútok minulosti zo smrti dvoch manželiek neodniesol ani čas nasledujúcich rokov. Hlboká bolesť prekrytá množstvom skúseností, udalosťami dejúcimi sa v čase. Oči aj napriek všetkému radostné a živé, iskrivé a plné múdrosti nadobudnutej od roku 1925. Pala - Láma budhistickej tradície Niyngma, správca najstaršej a najsvätejšej budhistickej svätyne tohto najmenšieho indického štátu, hlava tradičnej dedinky Lepčov - jedných z pôvodných obyvateľov oblasti, náš hostiteľ a veľmi vzácny človek.

P1070072.JPG

Tento energický muž so širokým úsmevom sa narodil a vyrástol v Sikkime. Do Tibetu prišiel v čase, keď bol ešte slobodnou krajinou a nespadal na mape pod čínsku veľmoc. Tam sa učil za budhistického mnícha, aby sa neskôr stal Lámom. V období keď Čína úspešne viedla násilnú inváziu na tibetské územie s cieľom obsadiť ho, rozhodol sa pripojiť k armáde. Tá mala za úlohu ochraňovať Dalaj Lámu v hlavnom meste Lhase. 30. marca 1959, v deň, ktorý sa zapísal do dejín, ho Pala osobne sprevádzal počas utajovanej misie - prechode cez Himaláje do exilu v Indii. V Dharamsale sa stal na ďalších desiatok rokov Dalaj Lámovým kuchárom. Mal na neho zapôsobiť fakt, že nepochádza z Tibetu.

P1070082.JPG

Pala má dnes už 87 rokov, no je stále vitálny a plný energie. Vďačí za to prísnemu režimu, ktorý dodržiava už roky. Od tretej v noci medituje vo svojej meditačnej miestnosti, o piatej cvičí bojové umenia a praktizuje jogu. To ho drží vo fyzickej forme i psychickej pohode.

P1070079.JPG

Aj napriek meditáciám, bojovým umeniam a joge, ktoré ho naučili ovládaniu, sa jeho srdce dokáže naplno a nečakane rozcítiť. Ako v ten večer. V prítmí jeho chatky postavenej z bambusu, za ticha Himalájskych veľhôr, nám pri ohni začal rozprávať azda najsmutnejší príbeh jeho života. Palova prvá žena bola paradoxne z Číny, aj preto má jeho najstaršia dcéra a syn šikmejšie oči. Zoznámili sa v Tibete, krajine, ktorú boli v onen osudný večer 1959 nútení ako súčasť Dalaj Lámovej družiny opustiť. No čínsky vojaci, na slepo strieľajúci do všetkých strán, im boli neustále v pätách. V tme noci jedna z takto zblúdených guliek zasiahla aj Palovu ženu. Koľká to irónia, že v tejto žabomyšej vojne zomrela práve rukou svojich krajanov. Krvácajúc na zemi načiahla ruku volajúc Palovo meno. Sklonil sa k nej, no jej telo sa už zmietalo v triaške. Akoby sa snažilo bojovať o život z posledných síl.

Pala sa musel rozhodnúť. Videl aká vážna je situácia, aj to, že jeho žene už niet pomoci. Čínski vojaci sa blížili rýchlo a ich skupina nemohla zastaviť ani na sekundu. Dopraviť vodcu tibetského národa do bezpečia Dharamsaly, bolo prioritou. A tak Pala posledný raz objal umierajúce telo jeho postrelenej ženy. Pobozkal ju a odišiel. Boj srdca a rozumu.

Po rozpovedaní príbehu sa úprimne rozplakal. Jeho oči boli vlhké a sklenené. Niektoré spomienky na minulosť, aj keď dávnu, stále bolia rovnakou silou. V tom momente som pocítila silnú túžbu objať ho.

Od spomenutej udalosti mal Pala ešte dve ženy. Tá druhá, podobne ako prvá, zomrela. Po celkovo 30-tich rokoch života strávených v službách kuchára Dalaj Lámu, ktorého obľúbené jedlo nám uvaril na raňajky, sa nakoniec vrátil do rodného Sikkimu. V krajine, kam sa má v budúcom živote opät reinkarnovať. Tento učiteľ budhizmu a meditácie, ktorý má podľa jeho slov na rozdiel od mníchov privilégium založenia rodiny, si v dedinke o počte pár domov pokojne spolunažíva s 11- timi deťmi, ktoré splodil so súčasnou ženou. Vybudoval tu školu, v ktorej sa malí chlapci učia za mníchov. Od 10-tej ráno tu denne študuje 55 detí z celého okolia.

Palove príbehy ostanú v mojej mysli navždy. Akoby som mohla zabudnúť? Bol to neuveriteľne silný zážitok. V jeho rozprávaniach som našla veľa múdrosti a životných skúseností. Vďaka nemu vidím svet opäť o čosi jasnejšie. Som vďačná okolnostiam, že ma priviedli práve na toto miesto, kde zastal čas a život plynie akosi pokojnejšie. Rovnako som vďačná za možnosť spoznať úžasného človeka, jedného zo žijúcich svedkov nedávnej histórie tejto časti sveta. Nech mu zdravie slúži.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?