Haridwar, Uttarakhand, India

Autor: Martina Trginová | 28.2.2012 o 9:56 | (upravené 7.3.2012 o 8:48) Karma článku: 9,99 | Prečítané:  759x

Toto mesto, podobne ako Rishikesh, leží na brehu priezračnej Gangy prameniacej v Himalájach. Osud, či náhoda ale chceli, že to bol práve Haridwar, ktorý sa stal najsvätejším mestom severného štátu Indie Uttarakhandu. A tak, deň čo deň víta tisíce hinduistických pútnikov, aby do bohyne Gangy namočili svoje telá. Úprimne, na podobný posvätný kúpeľ vidím Haridwar ako lepšiu voľbu v porovnaní so slávnejšou, no neporovnateľne špinavšou sestrou Varanási. Nuž ale, komu ako

V skutočnosti, podobne ako v Mathure, či Vrindavane, ma tá posvätnosť akosi obchádzala aj na tomto mieste. Ešte mám šancu vo Varanási. Ak ma to nepostretne ani tam, som nadobro stratený prípad, čo sa hinduizmu týka. Ale myslím, že s tým dokážem žiť. A možno mám len nejaký zvláštny syndróm, kedy som na miestach tomu predurčených neschopná precítiť ducha daného náboženstva. Alebo ma len príliš otravovali sadhuovia (svätí muži), z ktorých nás bol jeden schopný vyše pol hodinu prenasledovať. Poznám príbehy, kedy sahduovia uriekli pocestných, alebo boli len príliš vtieraví a otravní. Necítila som sa na tom mieste bezpečne a uz vôbec nie duchovne. Nech bolo akokoľvek vzácne. Mne nič nehovorilo a chcela som odtiaľ vypadnúť čím skôr.

P1050532-1.JPG

P1050534-1.JPG

P1050539-1.JPG

Jediné, čo ma bolo ako tak schopné vytrhnúť z negatívnych myšlienok, boli ľudia a rodinky vykonávajúce obrad na okrajoch Ghatov (vstupy so schodami vedúcimi do rieky). Každý z nich skrýval nejaký príbeh, ktorý končil práve tu, vo vodách Gangy. Ich tváre boli radostné a spokojné. Misia splnená.

P1050533-1.JPG

P1050542-1.JPG

P1050536-1.JPG

Po čase som prišla na to, čo ma tam tak irituje. Z Haridwaru, si totiž miestni urobili vcelku pekný biznis. Na každom kúsku bolo tisíce stánkov ponúkajúcich sväté predmety, ktoré vám majú napomôcť, či dokonca zaručiť, stať sa lepším človekom na ceste za osvietením. Na každom kroku od nás pýtali peniaze. Tu pre chrám, tam pre chudobných, onam pre bohov, alebo pre Gangu. Akoby si bez našich rupií nedokázala tiecť pokojne aj sama. Ak teda nemám dostatok peňazí, nenakloním si mojich bohov dostatočne a či ako? Obchodníci tak dokázali pokaziť celú atmosféru, inak vcelku zaujímavého miesta.

P1050545-1.JPG

P1050550-1.JPG

P1050547-1.JPG

P1050553-1.JPG

Náladu nenapravil ani výletík do chrámu postaveného na kopci, kam viedla lanovka. Všade plno opíc, žobrajúcich, polochromých ľudí bez končatín, či tých prezlečených za bohov, tancujúcich v šialených rytmoch. Otravovalo ma to. Očividne som mala jeden z tých dní, kedy som k Indii menej tolerantná ako zvyčajne. Túto fázu už dobre poznám. Nezastihla ma prvý raz. Dokonca ani ten výhľad, ktorý mohol byť inak čarovný, bol tentoraz zahalený závojom smogu a prachu.

P1050555-1.JPG

P1050557-1.JPG

P1050562-1.JPG

P1050571-1.JPG

Po celom dni bolo toho už príliš, a tak sme vzali rikšu do Rišikéšu, aby sme sa aspoň v pokoji a prekrásnom prostredí stihli navečerať v našej obľúbenej reštike. Bolo nám jedno, že zmeškáme púdžu, kedy modliaci púšťajú po toku rieky sviečky so svojimi želaniami. V Haridwáre som tak oázu pokoja nenašla a neprišlo ku mne ani to osvietenie v podobe blaženého pocitu. Nuž ale, čo som čakala? Navštíviť Haridwár po pár dňoch strávených v Rišikéši, kde majú mimochodom Gangu tiež, je ako navštíviť Moskvu po pár týźdňoch strávených v Istanbule. Takisto budete sklamaný a budete chcieť čím skôr vypadnúť. A pritom tá Moskva v skutočnosti nemusí byť ani taká zlá.

P1050569-1.JPG

P1050573-1.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?