Človek mieni, život mení, no sny si plniť treba

Autor: Martina Trginová | 21.4.2016 o 12:19 | Karma článku: 5,97 | Prečítané:  1684x

Po takmer štyroch rokoch dokončujem cestu, ktorú mi kvôli žltačke typu E chytenej v Indii a mesiac liečenej na Srí Lanke nebolo dopriate uskutočniť skôr. 

Keď nám však letuška oznámila, že nemáme dostatok paliva a preto sa musíme vrátiť naspäť do Dháky, na moment som zapochybovala, či ma ten Nepál vôbec chce prijať. Nad Káthmandú zúrila šialená búrka a pilot po hodine krúženia nad letiskom, len márne čakal na povolenie na pristátie. A tak ma o hodinu z výšky opäť vítali nielen ryžové polia, ale i preľudnená džungľa Bangladéšu.

Letušky bangladéšskych aeroliniek Biman s noblesou a profesionalitou zvládali tých menej trpezlivých pasažierov. Nie každý chcel pochopiť. že sú veci, ktoré jednoducho nezmeníme a musíme sa im len prispôsobiť. Našou voľbou však ostáva spôsob, akým sa k danej veci postavíme. Chcete sa rozčuľovať? Nech sa páči, no neosoží to ani vám, ani nikomu okolo a už tobôž to nepomôže vyriešiť situáciu. Vďaka vašim nervom sa rozhodne nevyjasní, ani samo nedotankuje lietadlo. Niekedy treba veci prijať také aké sú a nesnažiť sa proti nim všemožne bojovať. Šetrí to energiu a oni sa časom vyriešia beztak samé.

V ten deň tomu nebolo inak. Poobede nás všetkých opäť nahnali do lietadla s už plnou nádržou. Nechýbali ani zásoby jedla na "reparát" letu Dháka - Káthmandú. Väčšina pasažierov spala, čakanie nás unavilo. No ja som s nemým úžasom sledovala blesky nad Himalájami. Aká mocná dokáže byť príroda. A akí bezmocní sme v porovnaní s ňou. Pristaneme vôbec?

V neskorý večer sme už stáli na Nepálskej zemi a spolu s ostatnými z iných letov a osudom podobným tomu nášmu, čakali v rade na víza a batožinu. Vzduch bol presiaknutý odľahčenou atmosférou. Teraz sa už všetci usmievali a žartovali, celí šťastní, že sme bezpečne pristáli. Zrejme dodatočne pochopili...

"Tak predsalen ma Nepál prijal," hovorím si s úsmevom na tvári, zatiaľ čo kupujem miestnu SIMku a z bankomatu ťahám rupie. S otvorenou mysľou kráčam naproti taxikárovi s milými očami. "Welcome to Nepal Madam," vraví, zatiaľ čo do kufra nakladá batožinu. Veru veru, tak predsa som sa dočkala. Hlboký nádych (alebo vzhľadom na znečistenie v údolí Káthmandú skôr nádych čiastočný) a hor sa za dokončením započatého dobrodružstva. 

Snáď už aj pre mňa nadišiel ten správny čas na spoznanie tohto hornatého kúska planéty, kde sa zem s neprestajnou intenzitou formuje dodnes. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt systému dopravných informácií bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?